BOŻE CIAŁO W SKĘCZNIEWIE

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest uroczystością liturgiczną ku czci Najświętszego Sakramentu.
Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek, wówczas to Jezus rozpoczyna Swoją mękę. Dlatego od XIII wieku obchodzone jest osobne święto Najświętszego Ciała Krwi Pańskiej, aby za ten dar Chrystusowi odpowiednio podziękować. Inicjatorką ustanowienia tego święta była św.Julianna z Cornillon.  W roku 1245 objawił jej się Chrystus,który pragnął ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył nawet dzień uroczystości - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawienia,postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa.  W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
Święto to w tradycji ludowej nazywane jest także Bożym Ciałem. W naszej parafii uroczystość ta przybiera szczególny charakter. Wiąże się ona się z tradycją układania kwietnych dywanów na trasie procesji. W dzień Uroczystości parafianie już od samego rana ścielą kwiatami 500-metrową drogę do czterech ołtarzy, by w uroczystej procesji mógł przejść po niej Sam Chrystus.

Tradycja układania kwietnych dywanów na trasie procesji w dzień Bożego Ciała w naszej parafii sięga pierwszych lat po II wojnie światowej. Ludzie wdzięczni Panu Bogu za ocalenie Kościoła, ich domów i gospodarstw z pożogi wojennej zaczęli usypywać kwietne dywany by w ten sposób wyrazić swoje podziękowanie. Kwietne dywany urozmaicił przybyły do parafii 1 lipca 1960 roku ksiądz Karol Mendera, wcześniejszy proboszcz parafii Spycimierz - gdzie kwiatowe dywany układane były o wiele wcześniej. Obyczaj tworzenia dywanów z kwiatów praktykowany był również przez następnych Proboszczów – księdza Aleksandra Maciejewskiego (1968r.- 1972r.)oraz księdza Mariana Włodarczyka ( 1972r. – 1993r.). W czasie pełnienia posługi duszpasterskiej Księdza Proboszcza Stanisława Portasińskiego w latach 1993 - 2010r. procesje Bożego Ciała z pięknymi dywanami kwietnymi stały się jeszcze bardziej słynne i odbywały się przy licznym udziale parafian oraz gości, którzy przybywali do Skęczniewa z różnych stron Polski i spoza jej granic.   Obecny Proboszcz Ksiądz Grzegorz Wawrzyniak kontynuuje i pielęgnuje zwyczaj układania kwiatowych dywanów. Dokłada wszelkich starań aby cała Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej była dla wszystkich wyjątkowym,  niepowtarzalnym przeżyciem jeszcze bardziej zbliżającym nas do Boga.

Zdjęcia z Uroczystości z ubiegłych lat dostępne są w galerii.

NIEDZIELA PALMOWA

Niedziela Męki Pańskiej przypada na siedem dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień.
Od najdawniejszych czasów upamiętnienie wjazdu Pana do Jerozolimy odbywa się przez uroczystą procesję. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta, datowana są na lata osiemdziesiąte IV wielu, pochodzą z dziennika pątniczki Egerii. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej przeniosła się na pozostałe kraje chrześcijańskie. W Polsce obchodzona jest od czasów średniowiecza.

Procesja w Niedzielę Palmową w naszej parafii ubogacana jest przez wielobarwne, ręcznie wykonane palmy.
Które sięgają nawet do 7 metrów długości.Tradycja ta swoim początkiem sięga roku 2002 , kiedy to na teren parafii Skęczniew przeprowadziła się Pani Kazimiera Frącala. Z Oświęcimia przywiozła ze sobą tradycję wyplatania palm. Początkowo Pani Kazimiera wyplatała je z Panią Jadwigą Woretą, później dołączyły do nich znajome z sąsiedztwa Pani Janina Dębowiecka oraz Pani Krystyna Wilczyńska. Obecnie przygotowanie palm porywa za sobą coraz to większe rzesze osób, które pragną pielęgnować tę piękną tradycje.Panie pracę nad wykonaniem palm zaczynają dużo wcześniej, najpierw muszą wykonać kolorowe kwiaty z bibuły, nazbierać bukszpanu, którym oplatany jest drewniany pal, a na koniec pozostaje połączyć kwiaty z bukszpanem.Jest to ciężka i żmudna praca, ale jak zgodnie twierdzą Artystki tworzą coś pięknego i wartego trudu wykonania.