×

Błąd

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "Skęczniew" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

 Parafia pw. Trójcy Świętej w Skęczniew to parafia położona w południowej części powiatu tureckiego ( dekanat dobrski, diecezja włocławska). Na terenie parafii przechodzi granica województw: łódzkiego i wielkopolskiego. Położona jest nad zbiornikiem Jeziorsko i z tego względu rozwija się budownictwo domków jednorodzinnych dla wypoczywających, zwłaszcza mieszkańców Łodzi. Do parafii należy  1408 wiernych  z miejscowości: Czyste, Januszówka, Józefów, Kościanki, Łęg Piekarski, Młyny Piekarskie, Piekary, Rzechta, Skęczniew, Stawki, Wola Piekarska, Zagaj, Zborów.  Parafia słynie z pięknych dywanów kwiatowych układanych na trasie procesji w dzień Bożego Ciała.
Pierwsze wzmianki o Skęczniewie pojawiają się w dokumentach z 1386 roku. W dokumentach z 1394r. pojawiają się imiona Jakub oraz Michał ze Skęczniewa. Wspomina o nim też XV - wieczny dokument. Mowa w nim, że Jan Grabski syn Jana z Grabia właściciela Dobrej, dał schronienie Mikołajowi Gawce ze Skęczniewa, który zabił tamtejszego plebana. Nieco więcej o Skęczniewie dowiadujemy się z XVII wiecznych zapisów w księgach ziemskich i grodzkich. Mowa w nich nie tylko o Skęczniewie, ale i o Skęczniewku, który z czasem został zapewne wchłonięty przez wieś. Dość skrupulatny opis wsi znajdujemy w XIX wiecznym Słowniku Geograficznym Królestwa polskiego i Innych Krajów Słowiańskich. W 1827 roku wieś liczyła 232 mieszkańców. Właścicielem tamtejszych włości był wówczas Hipolit Masłowski. Około 1870 roku istniała tutaj gorzelnia i kopalnia wapna. W 1886 roku skęczniewskie dobra składały się z folwarku Skęczniew, Kościanek i Zborowa. Istniała tutaj wówczas szkoła początkowa, do której uczęszczało 126 dzieci. Istotnym wydarzeniem w dziejach wsi, była potyczka w dniu 27 września 1863 roku oddziału powstańczego (powstanie styczniowe) dowodzonego przez podpułkownika Kajetana Słupskiego z oddziałem wojsk rosyjskich stacjonujących w Kaliszu.
Majątek skęczniewski słynął z pięknego ogrodu dworskiego. Ostatni dziedzic Skęczniewa Walery Benon Weil znany był w guberni kaliskiej jako dobry rolnik, znakomity hodowca bydła. Wspólnie z ks. Piotrem Ostaniewiczem i ks. Ludwikiem Sperczyńskim( ówczesny proboszcz parafii Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Dobrej) zorganizował Kasę Stefczyka.
Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe Kasa Stefczyka funkcjonowało w Skęczniewie w okresie międzywojennym. Posiadało swój budynek nabyty wraz z gruntem od Weila. Działalność ta obejmowała swoim zasięgiem teren kilku gmin. Kasa została zlikwidowana przez okupanta w 1940 roku, zaś majątek skęczniewski rozparcelowany został po II wojnie.
Parafia pod wezwaniem Trójcy Świętej erygowana została na przełomie XIV i XV wieku, ale lokalizacja miejscowego kościoła ( walory obronne terenu) jest charakterystyczna dla usytuowania budowli romańskich w Polsce, mających o wiele starszą metrykę niż Skęczniew. Dawniej przy kościele istniał szpital i funkcjonowała szkoła. Do parafii należały wówczas wsie: Kościanki, Piekary, Rzechta, Wola Piekarska oraz Skęczniewek (dzisiaj nieznany).Kościół parafialny, drugi z rzędu drewniany, wystawiony w 1748 roku przez Wojciecha Mączyńskiego, kasztelana śpicimierskiego.  Do 1818 roku parafia należąca do archidiecezji gnieźnieńskiej .W XVIII wieku istniały kaplice we dworach w Rzechcie i Piekarach. Obecny kościół murowany z 1825 roku, fundacji Hipolita Masłowskiego, właściciela wsi. Konsekrowany w 1882 roku, odnowiony w 1917 roku, malowany w 1978 roku. Do świątyni położonej na wzniesieniu prowadzą 10- stopniowe schody. Późnoklasycystyczny, na planie prostokąta, z wydzielonym prezbiterium.
Strop drewniany z fasadą. Ołtarz główny z użyciem fragmentów rzeźbiarskich z XVII wieku; dwa ołtarze boczne. W prawym obraz św. Benona z XIX wieku, predella z malowaną sceną spotkania przy złotej bramie, z około połowy XVII wieku. Rzeźby barokowe św. Wojciecha i św. Stanisława. W lewym ołtarzu bocznym obraz Serca Pana Jezusa. Chór muzyczny wsparty na dwóch filarach. Ambona z fragmentami ornamentów barokowych. Chrzcielnica z grupą chrztu Chrystusa z XVIII wieku. Obraz św. Wawrzyńca z XVIII wieku. Portret trumienny na blasze z końca XVII wieku. Rzeźba ludowa Chrystusa Zmartwychwstałego. Ornat z pasa kontuszowego z końca XVIII wieku. W czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili w kościele noclegownie dla polskich robotników, których zmuszano do kopania okopów.
 

Na terenie parafii znajdują się:


14- Krzyży przydrożnych;
2 -figury Serca Pana Jezusa;
5-figur maryjnych;
Kapliczka św. Walentego.
 
Z parafii pochodzą:

+ Ks. Aleksander Sałaciński/w.1869/;
+Władysław/br.Albert/ Krupiński OFMConv/p.z.1949/;
+Tadeusz/br.Bartłomiej/Woreta OFMConv/p.z.1954/;
Ks.Maciej Pawlak/w.2010/

 

 

 

LITURGIA NA DZIŚ

 

GOŚCIMY

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 10.jpg
  • 11.jpg
  • 12.jpg
  • 13.jpg
  • 14.jpg
  • 15.gif
  • 16.gif
  • 17.jpg
  • 18.jpg
  • 19.jpg
  • 20.gif